Ako očistiť okná a fasádu od blata po hniezdach? Rady a tipy ako na to!

Znečistenie fasády môže zapríčiniť viacero externých faktorov, medzi nimi aj budovanie hniezd sťahovavým vtáctvom. Tento bežný problém vie potrápiť nejednu domácnosť a preto prichádzame s radami a tipmi ako môžete blato z fasády očistiť.

Najčastejšie na našich obydliach zahniezdia lastovičky či belorítky. Lastovičky sú menšie, štíhle vtáky, ktoré sa každý rok radšej vracajú na rovnaké miesto hniezdenia. Bohužiaľ sa tieto miesta presunuli do mestských oblastí, pretože ľudia zničili svoje prirodzené biotopy. Bežne vyhľadávajú previsnuté odkvapy vášho domu alebo budovy, ktoré sú podobné útesom a štruktúram fariem, v ktorých najradšej hniezdia.

Belorítky, taktiež známe ako „juričky“, hniezdia v blízkosti ľudí a podobne ako lastovičky, stavajú svoje hniezda na domoch a hospodárskych budovách. Pôvodné hniezdiská na skalných bralách sú už dnes veľmi zriedkavé a väčšina populácie taktiež žije v urbanizovanej krajine.

Ak má vtáctvo hniezda v oblastiach vášho majetku, ktoré potrebujete odstrániť, je dôležité pracovať humánne. Kým nevychovajú svoje mláďatá, nemôžete ich rušiť – musíte počkať, kým sa lastovičky odsťahujú.


Ako na to?

Pred začatím odstraňovania hniezda si zaobstarajte gumené rukavice, ochranu očí, masku na tvár a ideálne oblečenie s dlhým rukávom.

Ak bolo vtáčie hniezdo objavené a nachádza sa v ľahko prístupnej oblasti, mali by ste ho odstrániť a poslať vtákom správu, že tu nie sú vítaní. Je dôležité najskôr skontrolovať hniezdo, či v hniezde nie sú vajíčka alebo mláďatá. Je to preto, že pri určitých pôvodných druhoch vtákov je protizákonné ničiť alebo odstraňovať hniezda.

Ak nie sú žiadne vajcia alebo potomkovia, väčšinu hniezda môžete zo steny odštiepiť kladivom a dlátom. Uistite sa, že ste odstránili všetok hniezdny materiál a potom ho vyhodili do koša. Následne by ste mali dané miesto vyčistiť zmesou bielidla a vody v spreji.

Niekedy je potrebné zvyšky bahna, vonkajšie steny a odkvapy vystriekajte „vapkou“/tlakovým čističom, ktorý si môžete prenajať v mnohých miestnych obchodoch. Nechajte povrch zaschnúť, potom (ak je to potrebné) naneste nový náter.

Následne je najdôležitejšou súčasťou tohto procesu prevencia, aby sa lastovičky v budúcnosti nevrátili. Na tento účel odporúčame použiť naše produkty STOP Hniezdo, menovite STOP Hniezdo OKNO na ochranu okien a okenných rámov (resp. menších plôch) a STOP Hniezdo EMMA predovšetkým na fasády, balkóny a väčšie plochy.


stophniezd

Euro